Akademia
marki Zdrojownia

W tej sekcji znajdziesz szereg praktycznych informacji związanych z naszymi rozwiązaniami. W artykułach dzielimy się naszym doświadczeniem, omawiamy etapy realizacji, wskazujemy dobre praktyki. To sprawdzone źródło informacji oraz porad na temat udostępniania wody pitnej w przestrzeni publicznej, przepisów prawnych z tego zakresu, korzyści płynących z instalacji zdrojów wody pitnej oraz aspektów technologicznych w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury!

Jak zmniejszyć ilość plastikowych odpadów na terenie miasteczka studenckiego – case study na przykładzie campusu z USA

Omawiamy zagadnienie udostępniania wody pitnej na kampusach oraz w szkołach – jak odpowiedni proces edukacyjny oraz budowanie świadomości wpływa na świadomy wybór młodzieży pomiędzy wodą butelkowaną a wodą kranową.

Przedstawione poniżej informacje odnoszą się wprawdzie do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, jednakże analogiczne problemy występują także w Europie. W Polsce też pomimo prowadzenia szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych oraz informacyjnych dominuje przekonanie, że woda kranowa jest niezdatna do picia. Ale systematyczną pracą oraz wprowadzając odpowiednie rozwiązania jesteśmy w stanie zmieniać przyzwyczajenia, a co za tym idzie wprowadzać realne zmiany w naszym otoczeniu. Zachęcamy do lektury.

Po dokonaniu przeglądu kilku badań przeprowadzonych na różnych uniwersytetach na całym świecie naukowcy ustalili, że postrzeganie jakości wody decyduje o wyborze między wodą butelkowaną a wodą z kranu.

Te spostrzeżenia obejmują smak, wygląd i zapach wody oraz to, czy ludzie uważają, że woda jest bezpieczna do picia. Inne czynniki sprowadzają się do osobistych preferencji, wygody i ceny.

Co ciekawe, wśród uczestników badania w Mexico City, chociaż wielu uczestników ankiety stwierdziło, że wierzy, że woda z kranu jest bezpieczna, 62% stwierdziło, że nie może mieć pewności, że woda rozprowadzana w uniwersyteckich stacjach wodny jest bezpieczna. Spośród tych, którzy nie byli pewni, 76% stwierdziło, że nie wie nawet, gdzie znaleźć te informacje.

Oznacza to, że tylko 20% uczestników uważa, że jakość wody butelkowanej jest lepsza od wody z kranu. W badaniu stwierdzono: „Ten stan jest ściśle związany z postrzeganym zagrożeniem dla zdrowia, obecnością zanieczyszczeń i innymi czynnikami, które mogą być ukryte. Konsumenci na ogół nie mają wystarczających informacji, aby poprzeć taki argument”.

Dowody empiryczne: czy woda z kranu jest bezpieczna do picia?

Badanie pokazuje nam, że nawet jeśli ludzie myślą, że woda z kranu jest bezpieczna, nie mają dowodów na poparcie tej opinii. Z jednej strony powiedziano im, że ich woda jest bezpieczna, a z drugiej słyszeli historię za historią o skażonych źródłach wody. Nic dziwnego, że jest tyle zamieszania.

Nic więc dziwnego, że nawet osoby zaniepokojone ilością plastiku w środowisku sięgają po wodę butelkowaną ze sklepów ogólnospożywczych. Po pierwsze, jest łatwo dostępna, a po drugie „lepiej zabezpieczyć niż żałować”.

Przezwyciężenie tego przekonania może być tak proste, jak zapewnienie studentom, pracownikom i wykładowcom aktualnych informacji na temat jakości wody w systemie i uczynienie ich łatwo dostępnymi. Gdzie można znaleźć te informacje?

Raport na temat zaufania konsumentów w Twoim regionie

W Stanach Zjednoczonych Agencja Ochrony Środowiska EPA wymaga, aby wodociągi publiczne były czyste i bezpieczne. Każde przedsiębiorstwo użyteczności publicznej musi dostarczać raport zaufania konsumentów (roczny raport o jakości wody pitnej) każdego roku w lipcu.

Raporty te zawierają informacje, takie jak źródło wody pitnej, wszelkie ryzyko zanieczyszczenia tego źródła, poziomy wszelkich zanieczyszczeń w wodzie pitnej, informacje o azotanach, arsenie lub ołowiu na obszarach, na których te zanieczyszczenia mogą stanowić problem, oraz wiele jeszcze.

Chociaż raporty te są dostarczane klientom co roku, są one łatwo dostępne na stronie internetowej dostawcy wody i za pośrednictwem EPA.

Wytyczne dotyczące testowania na poziomie obiektu

To, czego te raporty nie pokazują, to pogorszenie jakości wody po jej opuszczeniu. Po opuszczeniu sieci wodociągowej i przepłynięciu przez ołowiane części hydrauliczne (rury, złączki i armaturę), woda może zostać zanieczyszczona. Woda musi być zbadana w obiekcie i przy armaturze w celu określenia tych zagrożeń. Jednak nie ma federalnych wytycznych dotyczących tego typu testów.

Niektóre stany i okręgi szkolne mają przepisy dotyczące tego, jak często woda musi być badana na obecność ołowiu, ale niektóre nie, a decyzję pozostawia się poszczególnym szkołom. Dla szkół, które chcą wprowadzić procedurę testowania, EPA ma zestaw narzędzi do zwiększania dostępu do wody pitnej w szkołach, który zawiera informacje o tym, jak przekazywać wyniki testów, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Przezwyciężanie negatywnych przekonań

Jak wynika z badania, o którym mowa wcześniej, respondenci stwierdzili, że nie mają informacji na temat jakości wody w ich kampusie ani nie wiedzą, gdzie je znaleźć. Kampusy uniwersyteckie i uniwersyteckie mogą to szybko naprawić. Aktualne informacje można umieszczać obok stacji nawadniających. Możesz stworzyć przyciągające wzrok plakaty z podstawowymi informacjami, aby uspokoić uczniów, wykładowców i pracowników, oraz podać kod QR, aby uzyskać dostęp do szczegółowych wyników testów. Możesz nawet pójść o krok dalej, zamawiając chłodziarki do wody i napełniacze do butelek z systemem filtracji.

Zakazy plastikowych butelek jednorazowego użytku

Tylko kilka uniwersytetów wdrożyło zakaz używania plastikowych butelek jednorazowego użytku. Podczas gdy uczniom podoba się ten pomysł i zwykle napędzają zmiany, nie zawsze jest to praktyczne. Niektóre z największych przeszkód do pokonania to kontrakty szkół z firmami produkującymi napoje dostarczającymi wodę butelkowaną oraz napoje gazowane, soki i napoje energetyczne. Istnieje również obawa, że jeśli wyeliminujesz wodę jako opcję w automatach kampusowych, studenci będą zmuszeni wybierać mniej zdrowe opcje. Oczywiście zainstalowanie stacji nawadniających, które zapewniają uczniom łatwy dostęp do wody, może złagodzić ten problem.

Nawet jeśli nie widzisz sposobu na zakazanie plastikowych butelek z wodą na terenie kampusu, możesz dowiedzieć się, jak ograniczyć ich użycie od szkół, które z powodzeniem wdrażają całkowite zakazy.

Partnerships to Uplift Communities (PUC) Schools, organizacja non-profit, zrzeszająca 14 szkół autoryzowanych przez Los Angeles Unified School District, zdołała wprowadzić całkowity zakaz używania plastikowych butelek jednorazowego użytku.

Rozumiemy, że zakazy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych są zupełnie inne niż na uniwersytetach, ale pamiętaj, że ci uczniowie wkrótce będą twoimi uczniami. Zakazy plastikowych butelek z wodą będą ich ustalonymi oczekiwaniami.

Jak to zrobili? Według Pathwater istnieją trzy kluczowe elementy:

  • Dostarczanie niedrogich butelek aluminiowych wielokrotnego użytku, które w 100% nadają się do recyklingu
  • Dostępność napełniaczy do butelek z wodą
  • Edukacja ekologiczna zachęcająca do ponownego użycia i recyklingu

Chociaż nie możemy pomóc w przypadku pierwszego komponentu, możemy zadowolić drugiego i wskazać właściwy kierunek dla trzeciego.

Murdock Manufacturing opracowuje i produkuje trwałe stacje do napełniania butelek wielokrotnego użytku, idealne dla szkół każdego typu. Są sterowane za pomocą czujników, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków i dostarczać wodę zgodnie z przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi produktów bezołowiowych.

Jeśli chodzi o trzeci punkt, edukację ekologiczną, zalecamy skontaktowanie się z lokalnymi władzami wodnymi. Albo będą mieli materiały do przekazania, albo wskażą ci organizację, która cały czas zajmuje się tego typu rzeczami.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego, w jaki sposób wewnętrzne/zewnętrzne stacje napełniania butelek, dystrybutory wody i fontanny do picia mogą pomóc Twojemu kampusowi w zmniejszeniu liczby plastikowych butelek jednorazowego użytku.

Opisane studium przypadku pochodzi z USA od naszego producenta firmy Murdock. Oryginalny tekst dostępny TUTAJ.


 

Masz pytania?
Zadaj je naszemu ekspertowi!

Mamy nadzieję, że nasz serwis zainteresował Cię oraz dostarczył ciekawych i przydatnych informacji. Jeśli jednak chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań, zasięgnąć porady, porozmawiać o możliwościach czy zapytać o ofertę, skorzystaj z naszego formularza zamówienia. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą niezwłocznie. Zachęcamy do kontaktu!  

Jesteśmy liderem w dystrybucji zdrojów, źródełek i stacji wody pitnej. Od lat wprowadzamy na polski rynek najlepsze i sprawdzone urządzenia do dystrybucji wody kranowej, które mają na celu umożliwienie dostępu do wody pitnej wszystkim spragnionym. Nasze rozwiązania zmieniają oblicza polskich szkół, urzędów, biur, zakładów pracy oraz miejsc użyteczności publicznej: parków, placów zabaw, skwerów itp. Ponadto prowadzimy szeroko zakrojone działania na rzecz edukacji na temat zalet picia czystej wody, zamiany wody butelkowanej na wodę z sieci wodociągowej, co z efekcie końcowym ma ogromy wpływ na nasze środowisko naturalne. Sprawdź, jak wiele możesz zmienić razem z nami!

Topserw
(właściciel marki Zdrojownia)
05-220 Zielonka, ul. Marecka 66a
tel. +48 22 771 04 56
tel. +48 22 761 11 80
fax +48 22 771 93 80
e-mail: [email protected]
GPS: 52.311454, 21.138666

Polityka prywatności

Murdock Distribution Hub
Address: 05-220 Zielonka,
Marecka 66a, Poland
Phone: +48 883 390 585
Phone: +48 664 758 403
e-mail: [email protected]

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Zdrojownia 2022 oraz Topserw 2022

Zdrój wody pitnej postumentowy, ze stali nierdzewnej, odporny na korozję oraz warunki atmosferyczne, wandaloodporny.
Kompaktowy dystrybutor wody chłodzonej i gazowanej.

Murdock Distribution HUB

TopSerw
05-220 Zielonka, ul. Marecka 66a
tel. +48 22 771 04 56,
tel. +48 22 761 11 80,
fax. +48 22 771 93 80
email: [email protected]
GPS: 52.311454, 21.138666
Polityka prywatności

Zdrojownia
Sprzedaż
tel. +48 883 390 585;
+48 604 764 999;
+48 784 587 026
e-mail: [email protected]

Serwis
tel. +48 600 212 709
e-mail: [email protected]

Murdock
Contact:
Address: 05-220 Zielonka,
Marecka 66a, Poland
Phone: +48 883 390 585
+48 664 758 403
E-mail: [email protected]

W dniu dzisiejszym trwają prace modernizacyjne sieci elektrycznej w naszej okolicy, które będą powodować przerwy w dostawie prądu. Z tego powodu mogą pojawić się utrudnienie w kontakcie z nami.

Prosimy o kontakt mailowy oraz dzwonienie na komórkowe numery telefonów.

Wykorzystujemy ciasteczka na tej stronie. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.