W ostatnich latach rośnie popularność wody kranowej do picia. Coraz więcej osób sięga po kranówkę każdego dnia, rezygnując z zakupu wody w plastikowych butelkach. Choć woda kranowa w naszym kraju jest całkowicie bezpieczna, warto zdać sobie sprawę z konieczności zachowania podstawowych zasad higieny podczas korzystania z dystrybutorów wody pitnej. Na czym polega sanityzacja dystrybutorów do wody? Dlaczego należy dbać o regularne czyszczenie dystrybutora wody? Czy sanityzacja jest skomplikowana?
Sanityzacja – co to jest?
Pojawianie się różnego rodzaju zanieczyszczeń na zewnętrznych częściach dystrybutorów do wody jest całkowicie naturalne. Po pewnym czasie użytkowania gromadzą się tam rozmaite mikroorganizmy i drobnoustroje, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Dotyczy to zarówno zdrojów wody pitnej ustawionych na zewnątrz, w miejscach publicznych, jak i tych, z których korzystamy w biurze czy domu prywatnym.
Sanityzacja dystrybutora wody to nic innego jak usługa czyszczenia wszystkich elementów urządzenia, mająca na celu usunięcie osadów mineralnych oraz różnych zanieczyszczeń. Polega ona na dokładnej dezynfekcji przewodów, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie wysokiej higieny i bezpieczeństwa pobierania wody pitnej z dystrybutora. Co istotne, sanityzacja dystrybutorów wody wpływa pozytywnie również na smak napoju oraz działanie samego urządzenia, przyczyniając się do zmniejszenia poboru energii.
Sanityzacja dystrybutorów do wody – jak często należy to robić?
Uznaje się, że przynajmniej raz na pół roku dystrybutor do wody należy poddać sanityzacji. W tym celu powinniśmy skontaktować się z profesjonalną firmą świadczącą usługi sanityzacji, która dokona przeglądu oraz zdezynfekuje wszystkie elementy urządzenia przy pomocy pary wodnej oraz odpowiednich detergentów, docierających do miejsc trudno dostępnych. Jeśli o to zadbamy, na co dzień wystarczy jedynie przestrzeganie podstawowych zasad higieny, by móc cieszyć się łatwym i bezpiecznym dostępem do wody pitnej.
Dlaczego regularne czyszczenie dystrybutora do wody jest istotne?
Korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sanityzacją dystrybutorów do wody możemy cieszyć się najlepszym smakiem wody pitnej. Proces czyszczenia pozwala usunąć osad mineralny, który tworzy kamień w trudno dostępnych miejscach dystrybutora. Osad ten wpływa na to, jak odczuwamy smak wody, dlatego istotne jest regularne czyszczenie. Co więcej – częste odkamienianie urządzenia pozwala przedłużyć jego żywotność i zapobiec niektórym usterkom, zwłaszcza jeśli woda do której mamy dostęp z wodociągów jest bogata w minerały i twarda.
Dbając o regularną sanityzację dystrybutora do wody możemy na wczesnym etapie wykryć niektóre problemy techniczne ze sprzętem, dzięki czemu unikniemy poważnych i kosztownych w skutkach awarii. To także świetna okazja, by dokonać przeglądu sprzętu i wymienić elementy urządzenia, które podlegają naturalnemu zużyciu. Co więcej, regularnie czyszczony dystrybutor jest znacznie bardziej ekonomiczny, ponieważ zużywa mniej energii elektrycznej.
Wsparcie sanityzacji – automatyczny system opłukiwania zdrojów HFS
Aby dbać o wysoką jakość i bezpieczeństwo dystrybutora, warto oprócz regularnej sanityzacji zainwestować we wsparcie w postaci automatycznego systemu opłukiwania zdrojów HFS. W ten sposób można jeszcze lepiej zadbać o czystość urządzenia oraz zapobiegać zastojom wody w instalacji, a co za tym idzie – wytrącaniu się osadu na elementach. System HFS można łatwo dopasować do dowolnego modelu zdroju. Nie wymaga on podłączenia do instalacji elektrycznej, ponieważ jest zasilany bateryjnie. Wydajność baterii starcza na około 9 miesięcy użytkowania. Gwarantuje higieniczny pobór wody, zarówno w parkach, jak i biurach, szkołach czy punktach obsługi klienta. Proces opłukiwania zdrojów odpowiada za cykliczny zrzut wody przez wylewki, zapobiegając w ten sposób zastojom i ograniczając ryzyko namnażania się szkodliwych drobnoustrojów. W ciągu doby można dokonać maksymalnie sześciu zrzutów wody, co jest wystarczające nawet przy często użytkowanych źródełkach.