Pod koniec 2020 roku posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli nowe przepisy dotyczące dalszej poprawy jakości wody pitnej, dostępu do niej przez wszystkich obywateli oraz ograniczenia odpadów z plastikowych butelek na wodę. Według nowych przepisów woda z kranu ma być po prostu lepsza jakościowo, pozbawiona zanieczyszczeń oraz bakterii, a dzięki temu zdatna do picia bezpośrednio z ujęcia. To także część strategii, mającej na celu ograniczenie kupowania wody w plastikowych opakowaniach, a co za tym idzie poprawę środowiska naturalnego. Woda pitna ma być nie tylko lepsza, ale także ogólnodostępna w przestrzeni publicznej, za co odpowiadają państwa członkowskie. Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się więcej na temat nowych przepisów oraz tego, kto będzie zobowiązany do ich realizacji: miasto, wodociąg, gmina i jaki jest czas na ich wdrożenie.
Nie masz czasu na czytanie?
Obejrzyj nasz krótki filmik, z którego szybko dowiesz się więcej na temat najnowszej dyrektywy.
Nowa dyrektywa unijna odnośnie jakości i dostępu wody pitnej weszła w życie
Dnia 15 grudnia 2020 roku Parlament Europejski podczas sesji plenarnej przyjął nową dyrektywę w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dyrektywa weszła w życie 12 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku UE, czyli w styczniu 2021. Od tego czasu kraje członkowskie mają 24 miesiące na transpozycję zapisów dyrektywy do prawa lokalnego. Dyrektywa zawiera wiele wyzwań związanych z koordynacją wielu ministerstw, więc kraje członkowskie podjęły już działania w celu zorganizowania współpracy jednostek administracji odpowiedzialnych za zdrowie, środowisko, rolnictwo, sprawy wewnętrzne.
Unijne normy dotyczące jakości wody pitnej
Większość mieszkańców Unii Europejskiej ma dobry dostęp do wody pitnej wysokiej jakości. Ponad 98,5 % próbek wody pitnej przebadanych w latach 2011–2013 spełniało normy unijne. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia zaufania konsumentów do picia wody z kranu, która jest znacznie tańsza i lepsza dla środowiska niż woda butelkowa. Państwa członkowskie powinny do niej zapewnić dostęp w przestrzeni publicznej. To jeden z elementów strategii na rzecz ograniczenia plastiku, jaki dostaje się do środowiska naturalnego.
Przygotowana Dyrektywa UE w sprawie wody pitnej ustanawia minimalne normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi: picia, gotowania oraz innych celów domowych, aby chronić nas przed zanieczyszczeniami oraz bakteriami. Nowe przepisy zmniejszają maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń, takich jak ołów, substancje polifluoroalkilowe (PFAS), szkodliwe bakterie oraz substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także ustanawiają nowe paramenty monitorowania mikroplastików.
Bezpłatny dostęp do wody w miejscach publicznych
Woda z kranu jest tania i przyjazna dla środowiska. Aby umożliwić i zachęcić ludzi do picia wody z kranu zamiast wody butelkowanej, jakość wody z kranu zostanie poprawiona poprzez nałożenie surowszych limitów na niektóre zanieczyszczenia, w tym ołów. Według nowych przepisów państwa członkowskie powinny zapewnić powszechny dostęp do czystej wody oraz poprawić dostęp do wody w miastach i miejscach publicznych. Jednym z rozwiązań w realizacji tego zadania jest montaż poidełek, źródełek, dystrybutorów, czy stacji wody pitnej wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe i użyteczne. Woda z tych urządzeń byłaby bezpłatna. Stosowanie takich rozwiązań miałoby miejsce w parkach, na rynkach miast, w urzędach, na lotniskach, czy w galeriach handlowych. Nowe przepisy mają także zapewnić dostęp do wody z kranu za darmo lub za niewielką opłatą w restauracjach, jadłodajniach i przy dostarczaniu usług cateringowych.
Kto jest odpowiedzialny za wdrożenie nowych przepisów?
Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, kto finalnie będzie odpowiedzialny za dostosowywanie miast i gmin do nowych przepisów. W Polsce najprawdopodobniej aktem wprowadzającym nowe przepisy będzie głównie ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Po ich opracowaniu dowiemy się, czy obowiązek ten będzie spoczywał na firmach wodociągowych, samorządzie czy rządzie. Ale faktem jest, że już teraz warto przemyśleć sprawę i wspólnie wybrać najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Unia zakłada naturalnie okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów, ale nie są to terminy dalekosiężne. Ustalony czas na wdrożenie to: 12.12.2023 r. Już teraz samorządy oraz zakłady wodociągowe szukają najlepszych rozwiązań, dzięki którym w sposób wygodny i bezpieczny zapewnią dostęp do wody pitnej na terenach swoich miast i gmin.
Zdrojownia to najlepsze i sprawdzone rozwiązania
Zdrojownia jest liderem na polskim rynku w dystrybucji zdrojów, stacji i źródełek wody pitnej zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Posiadamy najszerszy wybór, najciekawsze i sprawdzone rozwiązania – bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne. Oferujemy zarówno zdroje nowoczesne, jak i w stylu retro, idealnie komponujące się architekturę starych rynków i kamienic. Do urzędów, poczekalni itp. proponujemy urządzenia o przepięknej stylistyce, najwyższej jakości wykonania, które nie tylko dostarczają wodę wodociągową, ale także ją chłodzą, gazują, bądź grzeją. Skontaktuj się z nami, a wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego miasta!
Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej – przeczytaj naszą broszurę informacyjną (kliknij w zdjęcie poniżej).